Zaščitna obutev mora biti tako uporabna kot udobna

Primerna, dobra in kvalitetna zaščitna obutev je na našem trgu na voljo že vrsto let. Še vedno pa se zgodi, da seveda ob nesreči, ugotovimo da je bila oprema neprimerna ali pa dotrajana. Ob nakupu zaščitne opreme je potrebno pomisliti na to, da je zaščitna obutev ne samo zaščita pred umazanijo in udarci, za kar je najbolj poznana železna kapica nad prsti, pomisliti je potrebno, da naj bi čevelj zaščitil stopalo tudi pred ureznino, vlago in mrazom. Ob enem je za določene poklice obvezna obutev, ki ima nudi dober oprijem na drseči podlagi. Kar pa je poleg vse varnosti najpomembneje, da je zaščitna obutev udobna in jo ima lahko delavec na nogah cel dan in mu ne povzroča nobenih nevšečnosti. 

Zaščitna obutev mora biti tako uporabna kot udobna

Po tem ko iz ocene tveganja razberemo kakšna je primerna zaščitna obutev za našo vrsto dela lahko izbiramo med veliko modeli, ki so v osnovi razdeljenimi na 2 tipa :

  • 4 modeli po standardu EN ISO 20347, to je model čevlja, ki nima zaščitne kapice
  • 6 modelov po standardu EN ISO 20345 , ki imajo kapico, ki mora zdržati moč udarca 220 J ali 2000 kg masa, kar pomeni da morajo brez poškodb prenesti udar 20 kg težkega predmeta z 1 metra višine. 

Ne glede na ta kriterij pa mora biti zaščitna obutev tudi:

– protizdrsna, in sicer lahko ima čevelj oznako po 3 kriterijih:

  • SRA (na keramični podlagi z milnico),
  • SRB (na jeklenih tleh z glicerolom) ter  
  • SRC (je protizdrsen na obeh podlagah

– antistatična zaščitna obutev, da preprečuje ali zmanjšuje možnost elektrošokov, sicer je zaščita samo med tlemi in nogami

– vodoodporna zaščitna obutev, poznamo 2 standarda in sicer popolna nepremočljivost ne glede na to koliko časa smo v vodi in drugi standard, ki zagotavlja suho stopalo samo do 80 min stika z vlago

– neprebojnost podplata, do sile 1100 N, če delamo v okolju kjer smo izpostavljeni nevarnostim ostrih predmetov.